Wednesday, September 22, 2010

IESKATS PANKŪKDANČA FRANČU RADOS jeb Breton pancakes

Breton (in France) traditional dance Capeloise. Captured in the festival Cornouaille in Quimper, July 2010.
This dance is well known in UK and USA

Jau gadus 30 Latvijā jaunieši un bērni dejo tādu danci, ko paši sauc par Pankūkdanci. Daļa domā, ka tā ir sena tautas deja. Arī 2010. gada Dejas svētku lielšovā Daugavas stadionā skanēja Pankūku melodija un kāds horeogrāfs bija izveidojis savu tautisku horeogrāfiju.

Tas sāsts ir tāds, ka šīs dejas saknes meklējamas Eiropas Dienvidrietumos. Gan Francijā, gan Lielbritānijā  jādomā jau viduslaikiem aizejot šo deju dejoja. Francijā, Bretaņā to sauca par Kapellas deju ( Chapeloise ), angliski runājošās zemēs par Gay Gordons (kādas populāras dziesmas nosaukums).

Eiropā un Amerikā deja bija ļoti populāra 19. un 20. gadsimta mijā un tad atkal XX. gadsimta 70. gados, kad kantrī stila dejas mode bija pārnēmusi ASV un sāka iespiesties arī Eiropā.  Deja, kantrī stila ietekmē tika vienkāršota, lai katrs varē†u uzdancot.

Tiesa Francijas vienā novadā Bretaņā tā ir bijusi nemainīgi populāra visu XX gadsimtu, kur nofilmēts arī šis klips. Kā redzat bretoņu skolotāja rādītais Pankūkdancis nedaudz atšķiras no tā, ko dejo leiši un mēs.

Interesanti, ka 1978. gadā deja no ASV atceļoja arī uz Baltiju. Tajā gadā kantrī deju grupa no Prāgas unversitātes paviesojās Rīgas un Viļņas universitātēs ar saviem priekšnesumiem. Latviešu studenti lielu interesi par šo neizrādīja, jo šādām dejām tai laikā nepievērsa uzmanību. bet lietuviešu studenti drīz sāka popularizēt savos tradicionālās dejas vakariņos, ko viņi sauca par Vakaronēm. Uz tādiem Vakardančiem nereti brauca arī latviešu studenti, bet deja neceļoja uz Latviju, jo pie mums tādi tradicionālās dejas sarīkojumi vēl nebija ieviesušies. Lietuvā jau bija izveidojusies folkloras kustība, kuras ietvaros notika arī tradicionālās dejas kultūras atjaunošana uz toreiz plaukstošās vai irstošās padomju kultūras fona. Pirmie, kas Latvijā sāka popularizēt šo danci ir slavenie Skandinieki, kas regulāri piedalījās festivālā Skanat, skaniat Kokles (Skamba, skamba Kankliai), kura ietvaros notika tradicionālās dejas mācīšanas sarīkojumi Viļņas universitātes Alumnāta pagalmā.

Tagad, kad tradicionālās dejas kultūra Latvijā, tāpat kā visā Baltijā ir piedzīvojusi renesansi, tas jau izskatās pēc nedaudz aizmirstas vēstures. 

Mūsdienās Pankūkdancis laikam ir uz ilgu laiku nostirprinājies sadzīves dejas laukā. To dejo ne tikai danču klubos, bet arī folkloras konkursos un, kā jau minēju pat Deju svētku Lielizrādē.

No comments: