Saturday, May 9, 2009

Kad Frīkari būs Latvijā?

Traks var palikt! Eirovīzijā uzvar dziesma, kuras pavadījumā Frīkari dejo slaveno norvēģu tautas deju Halingu!

Latvijā savā laikā bijušas attīstītas puišu veiklības dejas. Par to liecina etnogrāfiski pieraksti. Jauni puiši dejojuši gan uz skaliem, gan ar vadžiem, gan ar dvieļiem, gan ar citiem dažādiem priekšmetiem un arī bez tiem. Dīvaini, bet skatuviskās dejas jau pailgajā vēsturē (daži dejas pulciņi jau nosvinējuši 60. dzimšanas dienu) mūsu zemes dejas meistari nav pievērsušies puišu akrobātiskām dejām. Vēl jo dīvaināk, ka vienmēr ir bijis zināms trūkums tādu deju, kas sajūsminātu skatītājus ar fiziski varošu izpildījumu.
Nosaukšu dažus piemērus, kur puiši skatuves dejā tomēr varējuši parādīt savu – puišu spēku, nevis būt tikai meitas pārinieki. Viena no pirmajām, kur tas kaut cik izdevies ir U. Šteina horeogrāfija "Vadžu dancis", kas sacerēta pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Diemžēl turpmāk skatuves dejas laukā vairs nav daudz veiksmīgu piemēru. Parasti, kad latviešu skatuves dejas pulciņi gribējuši dejot varošas un pat akrobātiskas dejas, tad izlīdzējušies ar lietuviešu Ganu spēlēm vai kādu ungāru deju ar taburetēm, vai krievu skatuves deju ar skomorohu cīņu elementiem.
Varbūt pieminēšu arī savu darīto šajā laukā. Gan kopā ar paša radīto un vadīto folkloras deju kopu Dandari (1980.–2000.), gan arī ar folkloras dejotājiem attīstītas tādas tradicionālās dejas kā Skalu dancis, Soliņdancis un Puišu dancis ar klabekļiem. Pamatā šīs dejas izrādītas ārzemju publikai.
Kāpēc visu šo rakstu? Ierosmi deva norvēģu folkloras šovdeju grupa Frīkari panākumi pašā Norvēģijā un šķiet, ka labu rezultātu var gaidīt arī Eirovīzijā.

Te redzam Frīkaru vadītāja Hallgrima priekšnesums, kur viņš dejo seno norvēģu deju Halingu


Te pievienošu Frīkaru dejas paraugu no viņu vietējās TV izrādes.Nenokavējiet Eirovīziju un Norvēģijas priekšnesumu!

No comments: