Saturday, May 12, 2012

Deja vieno mūs – pārdomas. 1. daļa

Tradicionālās dejas kurss DEJA VIENO MŪS šogad ir četrkāršots. Katrā reizē aptuveni 20 kursantu apgūst 3 būtiskas un ar dejas pamatiem (lasi tradicionālo tautas deju) saistītas jomas.

Pirmais izlaidums šogad. Kursantes; Rasma, Gundega, Ieva, Vija, Sintija, Rita, Daina, Inga un Inga, Lāsma,  Ivita un Aija. Bildē vēl ir arī projekta vadītāja Lauma un dejas skolotājs Ernests

Pirmais stāstiņš – Ieskats padarītajā.
Nupat ir pirmā kursantu grupa  trijās dienās (7. – 9. maijā) ir ieguvusi priekšstatu par šādām jomām:

1. joma Dejas repertuārs – apgūtas pāru dejas, riņķa norises u.c. Tās bija Pirkstu un plaukstu iepazīšanās dejas kā Plaukstiņpolka, Pirkstiņš, Garausītis, Tēva brālis, tās bija arī apļa spēles, un rotaļas (riņķa danči) kā Āzītis, Saulīte un Mēness,  Pazudusī diena, Zvejnieks un protams dažādu tēlu izdejošana. Katru dienu sākām ar meditatīvu virknes deju Es mācēju danci vest.

2. joma Vadīšanas un saskarsmes prasmes – tās cilvēks iegūst jau agrīnā vecumā savā ģimenē (saka – iedzimts vadītājs). Tomēr ne mazāka loma ir dzīves laikā iegūtai pieredzei. Šoreiz vadīšanas prasmes apguvām caur interpretācijas māku stāstot savu dejas stāstu. Darbojos divos virzienos a) veidot teicamu psiholoģisko klimatu grupā, b) daloties prezentācijas pieredzē un uzdodot katrai kursantei sākumā stāstīt par sevi un beigās jau prezentēt savu spēli vai deju.

3. joma Dejas valoda. Deja ir neikdienišķa kustības valoda. Trenējām ne tikai izpratni, bet arī praktisku izjūtu kā izstāstīt savas dejas izjūtas bez vārdiem. Necenšoties tās tulkot.

Problēmsituācijas un to risināšana
Problēmsituācijas bija katru dienu. Lielākoties tās bija tehniska rakstura, bet netrūka arī nelielu sadzīviska rakstura saskaņas trūkumu, kas bija saistīts ar to, ka kursantes bija ar dažādu dzīves pieredzi, profesionālo pamatu un dzīves uzskatiem. Dejā ir svarīgi, lai cilvēki saskanīgi dejotu neraugoties uz atšķirīgiem uzskatiem, tābrīža pašsajūtu un noskaņojumu. Tādēļ pievērsu uzmanību visiem jautājumiem, bet atbildēt centos cik iespējams tēmas beigās, lai gan bija daudz mēģinājumu jautājumus uzdot pārtraucot lektoru.
Polka
Polka (Photo credit: Wikipedia)

Jautājumi un atbildes
Vairāki jautājumi bija par dejas vēsturi, noteiktu deju izcelsmi un senām latviešu dejām. Tādēļ te ieliku Polkas senu dejotāju attēlu.

Ieguvumi
Iegūta jauna pieredze. Nav runa tikai par kursantēm, bet arī par lektoru.
Kopumā lielākais ieguvums ir iespēja iepazīties un ļoti atšķirīgu cilvēku lokā risināts sakarsmes neikdienišķos aspektus, kas dejā ir tik svarīgi.Fotostāstiņš
Fotogrāfijas ir no kusa pārbaudes nodarbības, kad katra kursante rādīja savas mājā sagatavotās dejas prezentācijas. Foto: Ieva, Sintija un Ernests


Liela vērība tika piegriezta dažādām kustībām, kas izdarāmas dziesmas laikā. Prezentē Daina
Uzticības spēle "Diegs un adata". Prezentē Rita.
Uzticības spēle "Diegs un Adata".  Prezentē Rita.

Spēle ar aizsietām acīm par Kaķiem un Pelēm. Prezentē Ieva.

Pirms savu prezentāciju rādīt visai grupai,
kursantēm nācās to pamatot dejas skolotājam.
 Kā redzat, tas tikai darīts ļoti emocionāli un sparīgi.
 Prezentāciju pamato Ieva.

No comments: